Summer Fun Run results


The Tuesday night Summer Fun Run series kicked off its 24th year on July 1 at the Coginchaug track. Here are the results from the programs first two weeks (July 1 and July 8):

July 1 Results

Age Group 1: 0 – 4 years old – 0.25 mile

1st place – Abigail Cyrus; 3:10 minutes

2nd place – Emma Finnerty; 3:50

3rd place – Brynn Gerry; 3:55

4th place – Charlotte Cyrus; NT

5th place tie – Ryan Samperi; NT

5th place tie – Ellory Connel; NT

Age group 2: 5 – 7 years old –0.25 mile

1st place – Carson Dinallo; 1:45 min

2nd place – Julia Salley; 1:47

3rd place – Macy Gerry; 1:52

4th place – Cooper Woodward; 1:55

5th place – Eric Samperi; 1:56

6th place – Kaelyn Connell; 1:57

7th place – Conner Finnerty; 1:59

8th place – Aiyana Donecker; 2:06

Age group 3: 8 – 10 years old – 0.33 mile

1st place – Brenden Kane; 2:11 min

2nd place – Marie Kane; 2:14

3rd place – Abby Gerry; 2:16

4th place – Bethy Sorensen; 2:17

5th place – Alyssa Woodward; 2:20

6th place – Rachel Sorensen; 2:22

7th place – Taylor Connell; 2:25

Age group 4: 11 – 14 years old - 0.66 miles

1st place – Ashley Woodward; 5.03 min

Age group 5: High School – 2.0 miles

None

Age group 6: Adults – 3.1 miles

1st place – Peter Schulten; 20:28 min

2nd place – Noel Roberts; 21:23

3rd place – Hugh Pearson; 22:23

4th place – Scott Ely; 29:19

5th place – Allyson Woodward ; 30:15

6th place – Karen Woodward; 30:20

7th place – Kim Salley; 30:23

July 8 Results

Age Group 1: 0 – 4 years old – 0.25 mile

1st place – Abigail Cyrus; 2:52 minutes

2nd place – Brynn Gerry; 2:56

3rd place – Gavin Farnsworth; 3:27

4th place – Peyton Bodner; 3:57

5th place – Charlotte Cyrus; NT

6th place – Ellory Connell; NT

Age group 2: 5 – 7 years old –0.25 mile

1st place – Simon Cordes; 1:40 min

2nd place – Estella Perez; 1:42

3rd place – Julia Salley; 1:45

4th place – Macy Gerry 1:49

5th place – Cooper Woodward; 1:54

6th place – Will Fournier; 1:56

7th place – Eric Samperi; 1:59

8th place – Kaelyn Connell; 2:00

9th place – Corra Perez; 2:01

10th place – Hayden Farnsworth; 2:13

11th place – Ella Bodner; 2:19

12th place – Madelyn Ventola; 2:32

13th place – Ryan Legge; 2:38

14th place – Alex Labaty; 3:15

Age group 3: 8 – 10 years old – 0.33 mile

1st place – Edward Fournier; 2:02 min

2nd place – Ryan Gerry; 2:03

3rd place – Joshua Lesniak; 2:05

4th place – Kevin Ryan; 2:11

5th place – Abby Gerry; 2:19

6th place – Rachel Sorensen; 2:21

7th place – Bethy Sorensen; 2:25

8th place – Serena Fournier; 2:31

9th place – Alyssa Woodward; 2:34

10th place – Taylor Connell; 2:36

11th place – John Legge; 2:37

12th place – Kevin Lee; 2:38

13th place – Emma Samperi; 2:40

Age group 4: 11 – 14 years old - 0.66 miles

1st place - Jason Salley; 4:52 min

2nd place – Matt Labaty; 5:10

3rd place – Ashley Woodward; 5:12

Age group 5: High School/Adult – 2.0 miles

1st place – Christian Alberico; 11:15 min

2nd place – Samantha Drop; 12:30

3rd place – Micah Hannon; 12:42

4th place – Samantha Vigue; 14:31

5th place – Bailey Thayer; 14:32

6th place – Steve Alsup; 14:35

7th place – Bryon Thayer; 14:52

8th place tie – Connor Stewart, Tyler McDonald, Sam Marteka; 15:36

Age group 6: High School/Adults/Open – 3.1 miles

1st place – Peter Schulten; 19:44 min

2nd place – Josh Stockdale; 22:03

3rd place – Hugh Pearson; 22:39

4th place – Mike Salley; 24:35

5th place – Jeff Lower ; 24:38

6th place – Scott Ely; NT

7th place - Mark Salley; 27:30

8th place – Allyson Woodward; 30:00

9th place – Karen Woodward; 30:10

10th place – Kin Salley; 30:11



Back to Sports

Latest Comments